Command Chief Master Sgt. David W. Stevens

Chief Master Sergeant David W. Stevens is the West Virginia Air National Guard State Command Chief Master Sergeant. He is assigned to Headquarters West Virginia Air National Guard, Charleston, W.Va. He is the principal advisor to the Adjutant General on enlisted issues for the more than 2,150 Airmen of the West Virginia Air National Guard. He serves as the Adjutant General’s critical link to the enlisted force on all matters influencing their health, morale, welfare and effectiveness. He also serves as the Adjutant General’s representative to numerous committees, councils, boards and military and civilian functions.

Chief Stevens enlisted in the United States Marine Corps on August 3, 1984. He served for a period of 4 years. His first duty assignment was with the 7th Engineer Battalion, 1st Force Service Support Group at Camp Pendleton, California. He then served with the 9th Engineer Battalion, 3rd FSSG, in Okinawa, Japan for his remaining time on active duty. He re-enlisted into the U.S. Marine Corps Reserve in September 1988 and served with B Company 4th Light Armored Reconnaissance Battalion, 4th Marine Division based in Frederick, Maryland. The chief deployed to the Persian Gulf serving with the 2nd Marine Division during Operation DESERT SHIELD/DESERT STORM in 1990. Chief Stevens joined the West Virginia Air National Guard in June 1992. He enlisted as a traditional guard member with the 167th Civil Engineering Squadron’s Emergency Management flight. He prepared for and participated in several unit operational readiness inspections and compliance inspections as well as other home station training events such as the Air Force Jr ROTC encampment. Chief Stevens was activated following the events of 9/11 and he deployed in October of 2001 to a bare base in Jacobabad, Pakistan for a period of 5 months in support of Operation ENDURING FREEDOM. He returned home in February 2002 and remained on duty with the 167th AW taking over the EM flight as the fulltime technician in the fall of 2002. Chief Stevens was called to serve again the spring of 2003 where he and fellow flight members prepared for the invasion of Iraq. He deployed to Kirkuk, Iraq in July 2003 in support of Operation IRAQI FREEDOM. Chief Stevens continued to serve in EM until September 2013, when he was then reassigned as the Operations Superintendent for the 167th Security Forces Squadron.

Chief Stevens was a member of the National Honor Society in high school.  After his active duty enlistment ended in July 1988 he pursued a career in law enforcement. He graduated from the West Virginia State Police Academy’s Basic Law Enforcement Officers Course in 1994 and was the recipient of the Outstanding Officer Award. He was a patrolman with the Martinsburg Police Department, where he served as a K-9 handler from 1994 to 2002 while also serving as a traditional Guardsman. Prior to his current position, he was assigned as the 167th Airlift Wing Command Chief.

EDUCATION

1984    U.S. Marine Corps Boot Camp, Parris Island, S.C.

1984    U.S. Marine Corps Bulk Fuel Specialists MOS training, Fort Lee, Va.

1992    U.S. Air Force Disaster Preparedness Course, Lowry AFB, Colo.

1992    Basic Law Enforcement Officers Course, WV State Police Academy, Charleston, W.Va.

1993    Basic K9 Handler Training, Montgomery County Police Department, Rockville, Md.

1994    K9 Narcotics Detector Training, Montgomery County Police Department, Rockville, Md.

 

1998    Highway Interdiction, U.S. Department of Justice, Drug Enforcement Agency, Morgantown, W.Va.

2002    U.S. Air Force Non-Commissioned Officer Academy, McGhee Tyson ANGB, Tenn.

2005    U.S. Air Force Anti-Terrorism Force Protection Level II, 177th ANG, Atlantic City ANGB, N.J.

2006    U.S. Air Force Senior NCO Academy, Maxwell-Gunter AFB, Ala.

2009    Regents Bachelor of Arts, Marshall University, Huntington, W.Va.

2014    West Virginia Automated Police Network, WV State Police Academy, Charleston, W.Va.

2014    Security Specialist Course, Lackland AFB, Texas

2014    Chief Executive Course, Andrews AFB, Md.

 

ASSIGNMENTS

1.    February 1985 – June 1987, 7th Engineer Battalion, 1st FSSG, 1st Marine Division, Camp Pendleton, Calif.

2.    June 1987 – September 1988, 9th Engineer Battalion/ 3rd FSSG, 3rd Marine Division, Okinawa, Japan

3.    September 1988 – June 1992, Bravo Co. 4th LAV Battalion, 4th Marine Division, Frederick, Md.

4.    June 1992 – September 2002, 167th Civil Engineer Squadron, Emergency Management Flight, Martinsburg, W.Va.

5.    September 2002 – September 2013, 167th Civil Engineering Squadron, Emergency Management Flight Superintendent, Martinsburg, W.Va.

6.    September 2013 – May 2015, Security Forces Operations Superintendent, Martinsburg, W.Va.

7.    May 2015 – June 2015, Security Forces Manager, Martinsburg, W.Va.

8.    June 2015 – April 2017, Installation Chief Security Forces, Martinsburg, W.Va.

 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters

Air Force Commendation Medal with six oak leaf clusters

Air Force Achievement Medal with oak leaf cluster 

Army Achievement Medal

 

STATE AWARDS AND DECORATIONS

West Virginia Achievement Ribbon

West Virginia Emergency Service Ribbon with oak leaf cluster 

West Virginia Service Ribbon with three oak leaf clusters

West Virginia Distinguished Unit Award with oak leaf cluster 

WV Humanitarian Service Ribbon

 

OTHER ACHIEVEMENTS

2008 WVANG Outstanding Airman of the Year – Honor Guard Member Category

2014 WVANG Outstanding Airman of the Year – Honor Guard Manager Category

 

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Private, Aug. 3, 1984

Private First Class, Feb. 1, 1985

Lance Corporal, Oct. 1, 1985

Corporal, Dec. 1, 1987

Sergeant, Feb. 1, 1989

Staff Sergeant, June 4, 1992

Technical Sergeant, July 16, 1999

Master Sergeant, Dec. 19, 2002

Senior Master Sergeant, Oct. 17, 2007

Chief Master Sergeant, 8 June 2015

(Current as of February 2019)